• Strony

  • Reklamy

lista klasyfikacyjna obejmuje 623 czynniki

Liczba poznanych dotąd czynników biologicznych powodujących zagrożenia zawodowe jest znaczna i z każdym rokiem ulega poszerzeniu. Opracowana w Instytucie
Medycyny Wsi lista klasyfikacyjna obejmuje 623 czynniki, w tym: 6 prionów, 132 wirusy, 181 bakterii, 74 grzyby, 83 pasożyty, 78 czynników roślinnych o działaniu alergizującym i/lub toksycznym oraz 69 czynników zwierzęcych o działaniu alergizującym i/lub toksycznym. Wśród tych czynników na szczególną uwagę zasługują wirusy i bakterie.

Grupa 1 zagrożenia
Czynniki, przez które wywołanie chorób u ludzi jest mało prawdopodobne.
Grupa 2 zagrożenia
Czynniki, które mogą wywoływać choroby u ludzi, mogą być niebezpieczne dla pracowników, ale rozprzestrzenienie ich w populacji ludzkiej jest mało prawdopodobne. Zazwyczaj istnieją w stosunku do nich skuteczne metody profilaktyki lub leczenia.
Grupa 3 zagrożenia
Czynniki, które mogą wywoływać u ludzi ciężkie choroby, są niebezpieczne dla pracowników, a rozprzestrzenienie ich w populacji ludzkiej jest bardzo prawdopodobne. Zazwyczaj istnieją w stosunku do nich skuteczne metody profilaktyki lub leczenia.
Grupa 4 zagrożenia
Czynniki, które wywołują u ludzi ciężkie choroby, są niebezpieczne dla pracowników, a rozprzestrzenienie czynników w populacji ludzkiej jest bardzo prawdopodobne. Zazwyczaj nie istnieją w stosunku do nich skuteczne metody profilaktyki lub leczenia.
Zespół wirusów LCM-LASV
Wirus gorączki Lassa

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: